AnasayfaspaceHaberlerspaceYazılarspaceTelevizyonspaceVideospaceForumspaceProgramspaceKaynaklarspaceLinklerspaceBeni Hatırla

Parolamı UnuttumBulunduğunuz bölüm:   Anasayfa / Videolar / Film / Beritan (Bêrîtan)
 
Beritan (Bêrîtan)


Beritan (Kûrdî: Bêrîtan) filmi, Kürdistan dağlarının olanaksızlıkları içerisinde çekilen bir gerilla filmi. Çalışmanın tamamı, senaryo, oyunculuk, teknik, yönetim ve güvenlik koşullarının sağlanması gibi bütün yanlarıyla bir gerilla üretimi özelliğini taşıyor.

Nisan 2008'de bir çatışmada yaşamını yitiren yönetmen Halil Uysal, filmde Gülnaz Karataş’ın (Kûrdî : Beritan) gerilladaki hayatını konu alıyor. Halil Uysal, Jinda Baran ve Dersim Zerevan ile 17 kişilik bir gerilla grubu, 2004 yılı Haziran ayında filmin senaryosunu hazırlamışlar. 2005'in mayıs ayından itibaren çekilen filmin çekimi, 2006 yılına kadar sürmüş.

Ölümünden önce yönetmeni Halil Uysal, "Bêrîtan" filmine ilişkin olarak, "filmi, ihanetçi, işbirlikçi ve tasfiyeci çizgiye karşı bir cevap olmak amacıyla çektim. PKK gerillasının gerçek çizgisinin ne olduğunu göstermek istiyordum" demişti.

Set, altyapı çalışmaları ve maddi imkanları HPG ile PAJK tarafından sağlanan 'Bêrîtan' filmi, aynı zamanda Halil Uysal ve ekibinin 'ilk uzun metrajlı' filmi.

Uysal, filmi piyasaya oynamak için yapmadığını, ilk defa 'bir yerlerde yayınlanıp yayınlanmaması kaygısına girmeden' çektiğini belirtmişti.

Film ekibinden, kameraman ve oyuncu Jinda Baran ise 'Bêrîtan'ın diğer filmlerinden farklı olduğunu söylüyordu. Ellerinde net bir senaryo yerine Bêrîtan'la yola çıktıklarını dile getiren Baran, “O yüzden her sahnesi, karesi tartışılarak çekiliyordu. Teknik bir çalışma değildi. Ruhsal bir uyum vardı. Herkes katıldığı oranda önde ve içinde olurdu. Net bir senaryomuz yoktu. Elimizde bir Beritan vardı. Onun işleyecektik. Tarihe mal olmuş birinin filmini yapmakta hata payımız sıfırdı. Yani hata şansımız yoktu" diyordu.

Beritan filminin müziği, Kürt sanatçı Memo tarafından hazırlanmış.

Filmin Konusu:

Filmde, 1992’de Türk ordusu,KDP ve YNK'nin ortak düzenlediği bir operasyonda, teslim olmamak için uçurumdan atlayarak hayatını kaybeden Bêrîtan ve gerilla arkadaşlarının dağdaki yaşamlarından bir kesit sunuluyor. Gerilla yaşamı, kadın-erkek ilişkileri, kollektif yaşam ve PKK ideolojisinin anlatıldığı filmde, devrim ve ihanet çelişkisi de işleniyor. Bêrïtan filminde, Türk ordusunun yanısıra, KDP ve YNK peşmergelerine karşı verilen savaş kadar, doğa şartlarına karşı da verilen mücadele de gösteriliyor.

Film genel olarak Kürtçe (Kûrdî : Kûrmancî) içeriyor, bazı yerlerde Ruken isimli gerilla ile konuşmalar Türkçe olarak çekilmiş.

Filmi izleyenlerin büyük bölümü güzel yorumlarla izlemişler.

Halil Uysal
Dil(ler) Kürtçe, Türkçe
Platform Video
İzlenme / Toplam 87965
İzlenme / Bugün 2
Değerlendirme (Muhteşem , 1027 Değerlendirme)
Videoyu oyla

Bu alana veya siteye reklam verebilirsiniz...Yorumlar

Bêrîtan


mükemel bu flimi herkezin izlemesini cok isterim
28.10.2009, 22:18:46 | Hêzil.

beritan


Barış ve demokrasi gerçekleşecek mi?Acıdır yavrularını yitiren bizler;Bugün hala barış derken kulaklarını tıkayanlar var.Göz yaşlarıyla izledim.3 .izleyişim.Onlar bizim çocuklarımız ve biz onları yüreğimizde yaşatıyoruz
30.08.2009, 01:09:04 | helin52

mutlaka izleyin


çok gerçekçi eline sağlık halil uysal
helal olsun...
07.01.2009, 16:15:49 | ylmz35

Beritan


Bu filmi izlerken gözyaşları, gurur ve sevinç birbirine karışıyor. Zor şartlarda şekilmesine rağmen, oldukça başarılı buluyorum Beritan filmini Kürt sineması açısından.

Halil Uysal'ı ve filmde yeralıpta yaşamını yitirenleri saygıyla anıyor, Beritan filminde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum...

İzlemeyenlere tavsiye ederim, gerçekten güzel bir film...
11.12.2008, 14:22:13 | Eylül

Yorum yaz
Yorum gönderme yetkiniz yok