AnasayfaspaceHaberlerspaceYazılarspaceTelevizyonspaceVideospaceForumspaceProgramspaceKaynaklarspaceLinklerspaceBeni Hatırla

Parolamı UnuttumBulunduğunuz bölüm:   Anasayfa / Televizyonlar / Kürtçe / Roj TV

Roj TV

Roj TV, lisansı olmasına rağmen şu anda yayın yapacak uydu bulamıyor. Roj TV yayınlarına başlayana kadar, Nûçe Tv'yi izleyebilirsiniz. Nûçe Tv Canlı yayınını buradan izleyebilirsiniz.

Roj TV , 1 Mart 2004 tarihinde yayın hayatına başladı. Avrupa’dan Ortadoğu’ya kadar birçok bölgede izlenebilen Roj TV, 78 ülkeyi kapsayan uydulardan izlenebiliyor. Kürtçe'nin Kurmancî, Soranî, Hewremanî ve Dimilkî lehçeleriyle, Türkçe, Farsça, Arapça, Süryanice ve İngilizce yayın yapıyor. Roj TV

Roj TV’nin yayın lisansı Danimarka Medya Sekreterliği’nden alınmış. 10 yıllık görsel Kürt medyası geleneğinin son halkası olan Roj TV'ye ve yayın yaptığı Danimarka'ya yönelik baskılar halen sürdürülüyor.

Roj TV, dil üzerindeki yasak ve kısıtlamalar nedeniyle, Kürt dili ve kültürünün korunmasında önemli bir rol oynuyor. Kürtleri ilgilendiren her türlü haber, aktüalitenin yanısıra, kültür-sanat programları yayın akışının ağırlıklı bölümünü oluşturuyor. Roj TV, dört farklı ülkede yaşayan Kürtlerle, Kafkasya ve Avrupa’da yaşayan Kürtlerin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal yaşamını, güncel sorunlarını ele alan bir yayın politikasına sahip.

Kürtlerin yaşadıkları topraklar Asya'dan Avrupa'ya dünyanın birçok yerini (Avustralya, Arap ülkeleri, İsrail, Amerika ve Japonya'da göç edilen yerler arasındadır) içine alabilecek kadar genişlemiştir. Roj TV, uydu yayınları aracılığıyla tüm bu alanlara yayın yapmaktadır. Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı dört ülkede zamanla yaşanan ayrışmanın ve bunun sonucu gelişen farklılaşmanın önüne geçmek, Roj TV yayın çizgisinin temel öncelikeri arasında.

Merkez stüdyoları Belçika'da olan Roj TV'nin temel sloganı "Barışın ve Özgürlüğün Sesi". Roj TV’nin tanıtım metninde ise şunlar yeralıyor: "Bütün dillerin en güzel kelimesi ‘Güneş’. Güneş kelimesinin Kürtçe’deki karşılığı 'Roj'. Roj kelimesinin diğer anlamı ise ‘gün’. Kürtlerin yaşamında 'Roj' üçüncü bir anlam taşıyor: Yasaklanmış; eğitim ve yayın hakkı olmayan ve gün geçtikçe eriyerek yok olma tehditi altındaki bir dilin şarkısını söylüyor Roj TV."

1995 yılında kurulduktan 4 yıl sonra 1999 yılında kapatılan Med TV ve 1999 yılından 2004 yılına kadar yayın yapan Medya TV'den sonra, Türkiye ve Avrupalı müttefiklerinin Kürt TV'lerine karşı giriştikleri ekran karartma uygulamalarında hedef, uzun yıllar boyunca Roj TV oldu.

2009 yılında Türkiye ve İran'ın, Hotbird uydusu üzerinden yapılan Roj TV yayınlarını sinyal ile bloke etmesi ardından, kanal Yunanistan'a ait Hellas Sat 2 ve Eutelsat'a ait Eurobird 9A'ya geçmişti. Türk devletinin Yunanistan'a yaptığı baskılar sonrasında Atina hükümeti Roj TV yayınlarını Hellas uydusundan çıkarmıştı.

Roj TV'ye yönelik son olay Wikileaks belgelerine de yansıyan Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği konusunda yapılan pazarlıklardı. Türk devletinin müdahil olduğu Danimarka mahkemesinde görülen kapatma davasında hakimler, ''Roj TV'nin kimi yayınlarının PKK'nin propogandasını yaptığı'' hükmüne varmıştı. Verilen ağır para cezası ardından Fransız uydu şirketi Eutelsat, Roj TV ile yapmış olduğu ticari yayın anlaşmasını tek taraflı feshederek, Ocak ayının sonunda Kürt kanalının yayınına fiilen son verdi.

Uluslar arası oyunlara, baskılara ve engellemelere rağmen yayınlarını sürdürmeye çalışan Roj TV, son olarak Yunan Intelsat şirketi ile anlaşmış, birkaç gün ardından bu uydu üzerinde de yayınları engellenmişti. Kürt televizyonculuğunda önemli bir yeri olan Roj TV, baskılar ve açılan dava sürecinde kanalın yedeğini oluşturmak için yıllar öncesinden hazırlıklara başlamıştı.
Uydu Frekansları
Diğer Bilgiler
Adres H.C. Andersens Boulevard 39 DK-1553, Copenhagen Denmark
Telefon +45 7026 0688
Fax +45 7026 0788
Web sitesi : Roj TV
E-Posta: info@roj.tv
Okunma/Bugün 3
Okunma/Toplam 1746694
Değerlendirme (Çok güzel, 3133 Değerlendirme)
Yorumlar
İlk 1 2 3 > Son

ROJ li welat wedibe


Em, Gele Kurd bi salane bindestin, lewra em pir zanin. Germahiya roje roj ji me re jiyane u rebere
06.08.2008, 16:03:47 | Misafir

Azadi (yani Özgürlük)


Ji siteya we re serkeftin. Bi kasi pisikvanan çav vekiribin, bi kasi şera ji werek bin.
06.08.2008, 16:22:39 | Misafir

Güzel Türkiyemizin bir günahı yok


Günahkar ve suçlu olan; 85 yıldır kardeş dedikleri biz Kürt halkına bir İngiliz yada Azeri veya Bulgar kadar hiç sevmeyenlerdir. Türksat uydusunda 18 yabancı kanal var, Kürtleri 85 yıldır düşman ilan eden bu zihniyeti kınıyorum.
07.08.2008, 08:22:24 | Misafir

Demokrat Gençlik


Yaşasın barış ve demokrasi partisi... Sahip cıkalım hep beraber... Bu herkes için gerekli... Nusaybinli bir genç
08.08.2008, 08:07:26 | Misafir

Asimilasyon


Öncelikle roj tv çalışanlarına yüreğimin en uç derinliklerinden gelen sevgiyle selam eder, tüm kürt gençlerine de şu mesajı iletmek isterim:

Gün bizim için ağlamaklı bir gündür, Hala üstümüzdeki adaletsizliğin kara perdesini atamadık ve hala da eziliyoruz. Bundan mühimi de asimile ediliyoruz. Duydunuz mu, asimile ediliyoruz... Sorarım sizlere; bundan daha acısı var mı?

Gün bizim için haykırış günüdür. Artık yeter. Lütfen, allah rızası için, hepimiz sesimizi daha güçlü yükseltelim ve sahip çıkalım...

Bu arada Hozan Serhat'ı yürekten yad ederim... Patnoslu gençlik adına [mehmet]
19.08.2008, 16:29:28 | Misafir

Biji


Artık herkes bilmeli ki, Türkiye halklarının düşmanı barışı istemeyenlerdir. Savaşla insanlar fakir bırakılıyor. Bunları kendini kandırmaktan vazgeçirmenin bir yolunu bulmak gerek. Bu konuda Roj TV'ye büyük iş düşüyor. Kürtlerle kimsenin uğraşmasına veya çatışmaların hala sürdürülmesine gerek yok. Bunu yaptıran Batı ülkeleridir, askerleri ölüme yollayan ve halkın parasını mermiye harcayanlardır. Bir Karadenizli olarak benim çok Kürt arkadaşım var. Aklıma bu zamana kadar Kürt mü, Laz mı gelmedi ama artık herkesin aklına soktular. Herkes aklını başına alsın, bunun sonu nereye varacak?
26.08.2008, 22:30:36 | Misafir

Hangi gerçek?


Ezilmek, sömürülmek ve uyumak konusunda alternatifi olmayan Türkiye halkına ulaşmamanız için yoğun çaba sarfedenlet, sizden ne kadar çekinse yeridir. Doğruyu yapan dokuz köyden kovulur ama, ısrarla mücadele eden ve haklı olan da çoğu zaman kazanır.

Trilyonlar savaşa akıyor, Doğu ve Güneydoğu'ya yapılan zülüm ve baskıyı yansıtmanızı istemeyenlere inat, halkınıza sahip çıkın. Anadil, kültür ve özgürlüklerin yanında, ücretsiz hizmetler için (okul, su, elektrik, sağlık, vb) de birşeyler yapın. AKP geldiğinden beri, ekonomi iyi gidiyor diyorlar ama halk perişan. Bu ekonomi dedikleri şey herhalde zenginlerin, holdinglerin cebi olsa gerek!

Bizde bütün yükü sizin üzerinize yıkmaktan vazgeçip, hakkımızı isteyelim. Edi Bese!
30.08.2008, 00:54:04 | Misafir

Ne kardeşliği?


Kıssasa kıssas. Zalime zulum, kahrolsun faşizm!
04.09.2008, 15:48:20 | Misafir

Her biji


Ben kürdüm ve Türkiye'de yaşıyorum. Kürt kimliğimi koruduğunuz ve geliştirdiğiniz için, size minnetarım.

Siz olmasanız belki Kürtçeyi unutacak, tamamen asimile olacaktık. İyi ki varsınız!

Zimane me çanda me ye,
Zimanê me rumeta me ye,
Zimanê me stranê me ye...
06.09.2008, 22:34:57 | Misafir

Çok teşekkürler


Ben bir türkiye yurttaşı olarak size çok çok teşekkür ediyorum. Allah ne muradınız varsa versin. Sizi çekemeyenler için gerçekten üzülüyorum. Büyüklüğü ile gurur duydukları bir ülkede sizin yayın yapmanızdan bu kadar korkan kişiler olması hem komik, hem de acı. Onlar nedense o kadar korkuyor ki, habire sizin gibi barış ve demokrasi mücadelenizi yasaklıyor, çalışanlarınızı yargılıyorlar.

Size ne dilesem az gelir, zor spas...
07.09.2008, 12:20:52 | Misafir
İlk 1 2 3 > Son

Yorum yaz
Yorum gönderme yetkiniz yok