AnasayfaspaceHaberlerspaceYazılarspaceTelevizyonspaceVideospaceForumspaceProgramspaceKaynaklarspaceLinklerspace
Bulunduğunuz bölüm:   Anasayfa / Haberler / Politika

Anadilde Eğitim İçin 1 Milyon İmza Meclis'te

Anadilde Eğitim İçin 1 Milyon İmza Meclis'te DTK'nın iki ay önce başlattığı "Anadilde Eğitim" talebiyle toplanan 1 milyon 100 bin imza Meclis'e sunuldu. İmzaların AB, BM ve UNESCO'ya da sunulacağını belirten Tuğluk, "İktidarın demokrasi, eşitlik, kardeşlik söyleminin ne kadar gerçek olduğunu bu dilekçelere yaklaşım gösterecektir." dedi.

Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) iki ay önce "Anadilde Eğitim" talebiyle başlattığı kampanya çerçevesinde toplanan 1 milyon 100 bin imza, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dilekçe Komisyonu'na sunuldu.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İdare Amiri Sırrı Sakık, DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ve heyetteki bazı kişiler, Komisyon Başkanı Yahya Akman'ı odasında ziyaret ederek, bir dilekçe örneğini Akman'a sundu.

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAKPAR), Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP), İnsan Hakları Derneği (İHD), İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) ve Mevlana Kültür Merkezi (MKM) gibi kurumların da destek verdiği kampanya çerçevesinde toplanan Kürtçe imza metinleri, yaklaşık 10 koli ile BDP Genel Merkezi'nden alınarak Meclis'e getirildi.

Kampanyaya destek veren kurum temsilcileri ile birlikte DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ve BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, Mecliste basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Tuğluk, DTK'nin anadilde eğitim talebiyle 2 ay önce 1 milyon imza hedefiyle başlattığı kampanya sonucu 1 milyon 100 bin imza topladıklarını belirterek, kampanyayı ortak mücadeleye dönüştürerek çok kısa bir sürede hedeflerine ulaştıklarını söyledi.

İmzalar AB, BM ve UNESCO'ya da iletilecek

İmzaları daha sonra Avrupa Birliği (AB), Avrupa Komisyonu, Birleşmiş Milletler (BM) ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu'na (UNESCO) da ileteceklerinin altını çizen Tuğluk, "Kürt sorunu çok boyutlu bir hak ve özgürlükler sorunudur. Bu yüz yıllık soruna hak ve özgürlükler genişletilerek çözüm bulunabilir. Bunun yolu da diyalog ve uzlaşmadan geçer" diye konuştu.

Eşitlik temelinde başta dil olmak üzere Kürtlerin tüm kültürel ve siyasal haklarının tanınmasını isteyen Tuğluk, yapılan bazı yasal değişikliklere rağmen Kürt halkının hala baskı altında olduğunu ve anadil hakkının engellendiğini ifade etti.

Tuğluk, "Kürt gerçeğini tanımak demek Kürtlerin kültürel ve siyasal haklarının tanınması demektir. Emin olun ki Kürtler bundan daha azını kabul etmezler. Kürtler özgünlüklerinden kaynaklı özgürlüklerini istiyorlar. İktidarın demokrasi, eşitlik, kardeşlik söyleminin ne kadar gerçek olduğunu bu dilekçelere yaklaşım gösterecektir" diye konuştu.

Uluslararası sözleşmelere dayanan hak

Dilekçede, Kürtçe eğitim ve öğretim talep eden dilekçelerin meclise sunulduğu belirtilerek, "Farklı kültürlerin, dillerin, inançların o ülkenin zenginliği olduğuna inanmaktayız. Bu zenginlik, tektipçi değil ama demokratik bir ulusun temellerini gerekli kılmaktadır" denildi.

Aşağıdaki sözleşmeler işaret edilerek metinde imzası bulunan kişilerin anadilde eğitim haklarının olduğu belirtildi:

BM Şartı, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi, BM Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi, BM Ulusal veya Etnik, Dinsel veya Dilsel Azınlıklara Mensup Olan Kişilerin Haklarına Dair Bildirisi, Avrupa Ulusal Azınlıkların Korunmasına İlişkin Çevre Sözleşmesi, Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı, Helsinki Nihai Senedi, 1990 Kopenhang Toplantısı Belgeleri.

Kaynak: Bianet

YazdırYazdır | kEditor | 25.02.2011, 11:55:00


Yorum yaz
Yorum gönderme yetkiniz yok

  
İlgili haberler

İlgili Yazılar

Okuyucu değerlendirmesi