AnasayfaspaceHaberlerspaceYazılarspaceTelevizyonspaceVideospaceForumspaceProgramspaceKaynaklarspaceLinklerspace
Bulunduğunuz bölüm:   Anasayfa / Yararlı Bilgiler / Bilgisayar

Zip Nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?


Zip Nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

İnternetten indirdiğimiz dosyalarda bazen karşımıza çıkan Zip formatı, her türde dosyanın, arşivleme yada yer kazanma amacıyla sıkıştırılmasıdır. Zip formatı, dosyaları gruplamak ve iletimini hızlandırmak için kullanılır. Zip dosyaları bir yada daha fazla dosyayı kapsar. Genellikle, sıkıştırma işlemi için kullanılan programa bağlı olarak zip dosyalara parola verilebilir. Zip formatı ayrıca yaygın kullanımı ile Windows XP Sistemi üzerinde herhangi bir program yüklenmesine gerek kalmadan açılır hale gelmiştir.

Zip formatı, ilk olarak Phil Katz tarafından yazılan PKZIP adlı sıkıştırma ve arşivleme yapan program ile kullanılmaya başlandı. PKZIp yazılımının ilk verisyonu, 1989 yılında yayınlandı.

Zip dosyası oluşturmak, düzenlemek veya açmak için İnternet üzerinde de kolaylıkla bulunabilen programlar da vardır. Bunların yaygın olanları winzip, winrar (Windows), unzip (*nix), SmartZip (Macos) isimli programlar olmakla beraber, bu işi görebilecek ücretsiz yazılımlar da mevcuttur. Dosya sıkıştırma yöntemlerinde kullanılan diğer bazı popüler formatlar; .rar, .tar, .gz, .7z, ace, .cab formatlarıdır.

kEditor, Son Güncelleme: 30.05.08

İlgili Linkler


zipgenius

freezip
PeaZip
PKZIP
İlgili haberler